8. Sınıf Test Kitabı Önerileri

Yeni sınav sistemi LGS, 8. sınıf öğrencileri için çok önemli bir yere sahiptir. Sınava girecek öğrenci ve velilerin pek çok kaygısı ve beraberinde soruları vardır. Bu kaygılar içinde önemli yer tutan sorunlardan biri de hangi kaynaktan çalışmalıyım?

Eğer 8. sınıf oldunuz ve sınava hazırlanıyorsanız, doğru kaynaklardan hazırlanmak size zaman kazandırır. Hiç bir kaynak tek başına size sınav kazandırmaz. Ama doğru kaynak kitap seçimi de çok önemlidir.

Şimdi sizlere tam 4 adet kitap incelemesi yapacağım. Dönem içinde kullandığım, elimin altında olan kitaplar bunlardır. Beraber bakalım kitaplara.

  • BlokTest Kazanım Defteri – Matematik 8

Adından da anlayacağınız üzere bu bir kitap değil, defter. TUDEM Yayın grubuna ait olan BlokTest, öğrenciler için iyi bir rehber. Defter size önce üniteye ait kazanımları listeler.  Daha sonra konunun temellerini özel şeklinde verir ve altında uygulamaları yapmanızı ister. Varsa kalıp soruları gösterir. Bol bol uygulama yaptırır ve her kazanım için tekrar çalışması adı altında test sunar. Bu kitap SORU BANKASI DEĞİLDİR. Okulda dersi takip edip, evde çalışmak için çok güzel bir kaynaktır. Öğrencinin konu ile takıldığı noktalara hemen bakabilmesi için özet kısımlar oldukça faydalıdır.

  • Uygun  – 8. Sınıf Matematik Soru Bankası

Konuyu öğrendiniz, kendinizi test etmek istiyorsunuz. Elinize hemen Sadık Uygun Matematik Soru bankasını alın ve çözmeye başlayın.  Kitap, klasik kitaplara göre daha geniş ebatlara sahiptir. Nedeni ise sayfaların yan taraflarında SPOT BİLGİLER ve TAKTİKLER yer alıyor. Konu ile ilgili pratik bilgiler, formüller bu bölümlerde yer alıyor. Öğrenci için iyi bir rehber. Konuyu yeni öğrenen öğrenci formülü unuttuğu zaman hemen yan taraftan bakabiliyor. Bu kitabın en sevdiğim özelliği ise her sorunun altında hangi kazanıma ait olduğu numaralandırılmış. Öğrenci yapmış olduğu yanlışları iyice değerlendirip, hangi kazanımda eksiği olduğunu çok rahat ayırt edebilir.

Testler dışında uygulamalara, yorumlu sorulara, beklenen sorulara ve uzman görüşlerine de yer verilmiş. Harika bir kaynak olduğunu söyleyebilirim.

  • TEAS PRESS 8. Sınıf 3 Aşamalı Soru Bankası

Kitabın adından da anlaşılacağı üzere kitap 3 aşamadan oluşuyor. Hatırlayalım, uygulayalım ve denetleyelim kısımları mevcut. Önce birinci aşamada konuya ait ipucu tarzı ifadeler ve konu özeti yer alıyor. İkinci aşamada uygulama yer alıyor. Konuya ait testler yer alıyor. Daha çok konuyu kavratmaya yönelik zor olmayan sorular yer alıyor. Üçüncü aşamada ise Denetleyelim başlığı altında daha çok seçici sorular yer alıyor. Ünite sonlarında veya gerekli görülen yerlerde genel tekrar amaçlı denetleyici testleri yer alıyor. Güzel bir kitap, ben çok beğeniyorum. Her zaman elimin altında.

  • Dört Mevsim Matematik Soru Bankası

Kültür Yayıncılık’a ait olan Dört Mevsim Soru Bankası yine tavsiye ettiğim kitaplar arasında yer alıyor. Üniteleri kazanımlara göre aylara bölmüş. Eylül, ekim ayı diye işlenecek konuları ayrı ayrı sunuyor. Yine kazanım rehberi var bu kitabın da. Öğrenci hangi kazanıma ait sorular olduğunu görebiliyor. Her ünite başında bir sayfalık konu özetleri yer alıyor. 300 sayfa üzerinde olan bu soru bankası kaliteli sorular barındırıyor. Dört Mevsim soru bankasını diğer sınıflarda da kullanıyorum. 6. ve 7. sınıf öğrencileri için de yaptıkları kitaplar iyi derecede.

Yukarıda listelemiş olduğum 4 kitabı da tavsiye ederim. Hepsi iyi kitaplar olup, bir öğretmen olarak kullanıyorum.

Öğrencilere tavsiyem; “bu çok zor yayın” , “çok zor sorular var” , “bu yayın soru tutturdu”, “teog’da soru tutturan yayın” gibi söylemlere kanmayın. TEOG için çok zor yayınları çözmenizi tavsiye etmiyorum. Bu bahsettiğim yayınlar gayet kaliteli sorulara sahiptir. Bazı yayınlar zor soru hazırlayayım derken kazanım dışına çıkıyorlar. Kazanımlara uygun hazırlanması çok öenmli. İsterseniz Teog 1 matematik konularına ve kazanımlarına göz atabilirsiniz. En iyi teog kitapları, en iyi teog soru bankası diye bir şey yok. Yapmanız gereken güzel bir kaç soru bankası bitirmek.

8. sınıf teog için kaynak önerilerimi bu şekilde tamamlamış oluyorum. Hepinize başarılar diliyorum.

Üye OlŞifremi Unuttum